Publiczne Gimnazjum nr 3 w Sieradzu
Dzisiaj jest sobota, 20 stycznia 2018 r., 20 dzień roku

Gazetka szkolna 'NO NAME'

Gazetka szkolna redagowana przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Sieradzu ukazuje się już od kilku lat. Choć jak na tytuł prasowy nie jest to wiek imponujący, to jej historia jest bogata i burzliwa. W ciągu swojego istnienia ukazywała się pod trzema różnymi tytułami, niemniej przez cały czas była publikacją trwale związaną ze szkołą, jej uczniami i nauczycielami. Początkowo gazetka nosiła tytuł "Gim – Żak" i wydawana była w formacie A4. W skład zespołu redakcyjnego wchodziło od kilku do kilkunastu osób z klas pierwszych, drugich i trzecich. Opiekunką gazety była pani Iwona Nowocień.

Kontynuatorką dzieła pierwszej opiekunki szkolnych dziennikarzy była pani Bogumiła Szewczyk. Zmiana opiekuna pociągnęła za sobą również zmianę tytułu gazetki, która ukazywała się jako "Trójkowe klimaty". Podobnie, jak wcześniej, tak i w tym przypadku w skład zespołu dziennikarskiego odmienionej gazety wchodziły osoby reprezentujące poszczególne roczniki uczące się w szkole.

W historii szkolnej gazetki swoje miejsce zapisała również pani Agnieszka Ogrodowczyk. Pod jej opieką nastąpiła reaktywacja "Gim – Żaka", którego tytuł z racji ponownych narodzin rozszerzony został do… "Gim – Żak Reaktywacja" i drukowany był w nieco mniejszym formacie A5.

Od września 2005 roku opiekunem szkolnej gazetki jest pan Michał Sitarek. Wówczas to szkolna publikacja, po długich i burzliwych dyskusjach młodego grona redakcyjnego, zyskała jakże wyszukany i oryginalny tytuł "No Name". Choć zmieniła się nazwa, to przez pierwszy rok jej istnienia, tak jak poprzedniczka gazeta wydawana była w formacie A5. Od tego momentu ukazało się już kilkadziesiąt numerów "No Name". Tak jak w przypadku jej poprzedniczek naczelną dewizą tworzących ją dziennikarzy jest przede wszystkim to, by stała się ona publikacją mocno zintegrowaną z Gimnazjum nr 3, stąd wiele stron zapełnione zostało tematami bezpośrednio związanymi ze szkołą. Zważywszy jednak na to, że człowiek nie samą tylko szkołą żyje, sporo miejsca w "No Name" poświęcone jest także sprawom bliskim młodym ludziom, a nie kojarzącym się z "budą". Pierwsze wydanie "No Name" w październiku 2005 roku poprzedzone zostało "badaniami marketingowymi". Uczniowie szkoły mieli możliwość wypowiedzenia się jak ma wyglądać ich gazetka i co chcą w niej znaleźć.

Od listopada 2006 r. do lutego 2007 r. "No Name" brała udział w ogólnopolskim konkursie "Aktywuj się" skierowanym dla gazetek szkolnych, którego głównym celem było propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Od trzech lat redakcja naszej gazetki regularnie nagradzana jest w Festiwalu Gazetek Szkolnych organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu. Do tej pory zajmowaliśmy dwa razy drugie miejsce i raz trzecie. Żadna inna redakcja szkolnej gazetki w południowo-zachodniej części województwa łódzkiego nie może pochwalić się podobnym osiągnięciem.

Obecnie w skład zespołu redaktorskiego wchodzi 10 osób z klas pierwszych, drugich i trzecich. Z redakcją współpracuje również kilka innych osób. Gazetka w formacie A5 ukazuje się w nakładzie ok. 30 egzemplarzy, po 1 zł za każdy z nich.

Informacje o gazetce opracował: Michał Sitarek

Specjalne TIKowe wydanie gazetki No Name znajdziecie tutaj